Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

15 Yaşında Bir Kaptan

15 Yaşında Bir Kaptan

Jules Gabriel Verne

Altın Kitaplar

Sepete Ekle

2 Şubat 1873 günü, Gezgin adlı yelkenli 43 derece 57 dakika güney enleminde ve 165 derece 19 dakika doğu boylamında bulunuyordu. San Fransiscoda, güney denizlerinde balık avlamak üzere denize indirilen bu dört yüz tonilatonluk yelkenli gemi, Kaliforniyalı bir zenginindi ve birkaç yıldır, kaptan Hull adında bir gemicinin yönetimindeydi.
Kaliforniyalı zenginin daha birçok balıkçı gemisi vardı ve her yıl bu filoyu Bering boğazının ötesine, ta kuzey denizlerine gönderdiği gibi, Tasmanya ve Horn burnu dolaylarına, hatta Güney Kutbu yakınlarına kadar da gönderirdi. Gemileri arasında belki en küçüklerinden ama en iyilerinden biri, Gezgin yelkenlisiydi.
Kaptan Hullun buyruğunda beş gemici ile bir miço çalışıyordu. Gerçi balina avcılığı için bu azdı ancak gemi sahibi Bay Vedon, San Fransiskodan, ancak yelkenliyi götürebilecek sayıda tayfanın gemiye bindirilmesini çıkarlarına daha uygun buluyordu. Öyle ya, Yeni Zellandada zıpkıncıdan bol ne vardı? Mevsimliğine gemiye alınır, balina avanda çalıştırılırlardı. Sonra da, mevsim sona erdiğinde, zıpkıncıların parası verilip, gene Yeni Zellandaya bırakılırlardı. Bir dahaki mevsime kadar.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *