Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Atatürk`ün Dış Türkler Politikası

Atatürk`ün Dış Türkler Politikası

Ercan Karakoç

IQ Kültür Sanat Yayınları

Sepete Ekle

Türk milleti Asyanın batısında ve Avrupanın doğusunda olmak üzere kara ve deniz sınırları ile ayırt edilmiş, dünyaca tanınmış bir yurtta yaşar. Onun adına Türkeli derler. Türk yurdu daha çok büyüktür. Yakın ve uzak zamanlar düşünülürse Türke yurtluk etmemiş bir kıta yoktur. Bütün dünyada; Asya, Avrupa, Afrika Türk Atalarına yurt olmuştur.
Atatürkün Azerbaycanın petrol kaynaklarını kendisinin de değerlendirmesi hususunu uygulaması şu günlerde Kafkaslarda oynanan petrol oyununun sanki bugünkü aktörlerini görüyormuş izlenimi vermektedir. Rusların ve Batı dünyasının petrol gibi stratejik bir doğal kaynak paylaşımından daha büyük pay alabilme politik yarışında pek etkisi olmayan Türkiyeyi etkin kılmak isteyen Atatürk, İslam Dünyası kozunu oynayarak Rusları köşeye sıkıştırma planları yapıyordu.
Anavatan olarak bizlere Orta Asyayı, yani Türkistanı gösteren, bütün Türklerin oradan nasıl yayıldıklarını, nasıl kardeş olduğunu anlatan, Oğuz, Kırgız, Tatar, Özbek, Kazak ve Yakut yok, yalnız Türk vardır diye resmen bu işit öncülüğünü yapan ilk Türk lideri Atatürk olmuştur.
O, Türk milletini oluşturan tüm unsurların aynı çatı altında bir olduğunu ifade etmiştir. Ancak, Anadolu coğrafyasına çekilmek zorunda kalan Osmanlı Türklüğünün tarih boyunca sahip olduğu anlayış ve değerlerin bu coğrafyada da yaşatılacağı ve zenginleştirilecaği inancını ortaya koymuştur.
Bir başka ifadeyle, Türkiye ile dost olmanın olmazsa olmaz türünden en önemli koşulunun, bünyelerindeki Türk azınlığa iyi davranmak ve gereken önemi vermek olduğunu dost düşman bütün bölge ülkeler kavramışlardır...
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *