Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Bir Anlık Gecikme

Bir Anlık Gecikme

Reha Çamuroğlu

Everest Yayınevi

Sepete Ekle

Tartışmalı konuların usta kalemi Reha Çamuroğlu bu kez de II. Abdülhamit'e düzenlenen suikastı ele alıyor. Ermeni komitacılar, Belçika'lı bir anarşist, Türk casuslar ve Kızıl Sultan'ın kendisi... Tarih ise 21 Temmuz 1905, günlerden Cuma. Yıldız, şiddetli bir patlamayla sarsılır. Amaç Kızıl Sultan'ı ortadan kaldırmaktır.

Reha Çamuroğlu'nun başarısızlığa uğramış bu girişim üzerine yazdığı roman Osmanlı İmparatorluğu'nun, Kızıl Sultan'ın son günlerine ışık tuttuğu kadar, Osmanlı İmparatorluğu üzerine oynanan oyunları ve oyunların yurt içindeki yankılarına da yakından bakıyor.

'Üstat' olarak kabul gören bir şairin şiirinden bir dizenin arka planı: Bir Anlık Gecikme

Bundan yüzyıl önce 1905'de II. Abdülhamit'e yapılan suikastı ele alan Bir Anlık Gecikme, bir roman olarak yazılmış olsa da, tarihin karanlık yüzü üstüne bir çalışma aslında. Tevfik Fikret'in 'Bir Lahza-i Teahhur' dizesini içeren şiirinden yola çıkan roman, bir an içinde değişen tarihi ele alıyor.

1905'de Ermeni Komitacılar II. Abdülhamit'e başarısız bir suikast düzenlerler. Ermeni halkının iradesini doğrudan yansıtmayan bu suikast baştan ölü doğmuş bir eylemdir. Yapanların, uygulayanların bile tam inandığı bir eylem değildir aslında. O günlerin polis teşkilatı, herkesin herkesi izlediği atmosferini de gayet iyi yansıtan Bir Anlık Gecikme, çökmekte olan bir devletin son direnişlerini, içten ve dıştan yapılan baskılar karşısında ayakta kalma savaşını da anlatıyor. Ve tabii zeki olduğu kadar kurnaz da olan II. Abdülhamit'in ve çevresindeki paşaların oynadıkları siyaset oyunlarını gözler önüne seriyor. Siyaset sahnesinin o son derece kaypak zemininde sergilenen bir gösterinin romanı Bir Anlık Gecikme.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *