Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? (Ciltli)

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? (Ciltli)

Perihan Mağden

Can Yayınları

Sepete Ekle

'Küçük bir kızı kovası yüzünden aşağılamayı öğrenmiş çocuklar düşün,' diyecek Annem yıllar sonra. 'O gün orda onların annelerine babalarına derslerini vermek için nasıl yanıp kavrulduğumu düşün. Gözyaşların göğsümü yaktı. Kalbimin tam üstünde ağladın. Ağlattılar seni, boş yere. Öyle çocuklarla oynamana izin vermedim bir daha. Kalbini kırmalarına izin vermedim Bambim.'
Annemin beni hiç kimselerin ağlatmasına tahammülü yok. Yalnız ve yalnızca Annem ağlatabilir beni. Ben Annemi ağlatabilirim. Başkalarının bizi üzmesine tahammülü yok Annemin.
'Bizi üzenler cezasını bulurlar Bambim. Bulmaları gerekir. Annen bunun için var. Burada kaldı. Seni üzenlere günlerini göstermek için. Kabalığın ve kötülüğün cezasını vermek için.'
Biliyorum Annecim.
Onlara cezalarını vermek zorunda kaldığını biliyorum.

Perihan Mağden romanlarını belirleyen özelliklerin başlıcası, içeriğin melankoli denebilecek derecedeki kederi ile anlatımdaki humor ve kurgudaki simgesellik arasındaki gerilimdir. Bu özellik Biz kimden kaçıyorduk Anne?'de fazlasıyla belirgin. Anne-çocuk, özellikle de anne-kız ilişkisindeki o temel, gerilimli bağımlılık, soyutlanarak müthiş bir biçimde açığa çıkarılıp gözümüzün önüne serilmiş. Hızla okunabiliyor, etkisi de aynı derecede yüksek.
Necmiye Alpay

İki Genç Kızın Romanı'nda klişeleşmiş toplumsal cinsiyet rollerini irdeleyen Perihan Mağden, şimdi de doğal varsayılan anne-kız bağını yine çok çarpıcı bir anlatıyla mercek altına alıyor. Kişisel ve toplumsal şiddetin, psikolojik ve fiziksel şiddetin, sıradışı ve sıradan şiddetin iç içe geçmişliğini, okuru esirgeme endişesi gütmeden gözler önüne seriyor.
Ayşe Parla

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *