Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Çocuk Vicdanı ve Biz

Çocuk Vicdanı ve Biz

Hans Zulliger

Cem Yayınevi

Sepete Ekle

İsviçreli eğitimbilimci, tıp ve felsefe doktoru Hans Zulliger (1893-1965) Rorschach Yöntemi'nden 'Z Testi' adı verilen, meslek ve öğrenci seçiminde tanınmış bir yardımcı araç olan testi geliştirmiştir. Suçluyu yıldırmak, yaptığını ödetmeye yönelik cezalandırma yönteminin yerine, suçluları suçsuz yaşama yönlendirecek daha sağlıklı, etkin ve uygar yöntemlerin bulunduğunu savunan Zulliger, çocuk ruhbiliminin öncüsü sayılmaktadır. Ruhsal çözümlemenin gelişmesine büyük katkılarda bulunan yazar, yapıtlarında, çocuklarda suçluluğa yönelmenin yanlış eğitimden yada çevreden kaynaklanan kötü eğilimlerin sonucu oluştuğunu ileri sürerek, sağaltımın aynı biçimde ortadan kaldırılabileceğini; yani eğitimin çocuklarda suç işleme eğilimlerini nasıl yok ettiğini açıklıyor.
Çocukluk yaşında vicdan oluşumu, insanın sonraki yaşamında değeri pek ölçülemeyecek bir önem taşır. Zulliger, Çocuk Vicdanı ve Biz'de vicdan çatışmasına yol açan nedenleri ve bu çatışmayı izleyen tepkileri ele almakta, özdeşleşme, itiraf zorluğu, kendi kendini cezalandırma, karakter değişikliği gibi konuları işlemektedir.
Çocuk eğitiminde eğitimcilere ne büyük bir görev düştüğünü açıkça gözler önüne seren Zulliger'in Çocukta Ruhsal Bozukluklar ve Tedavisi, Çocuklarımızın Korkuları, , Çocukta Oyunla Tedavi, Suçlu Çocuklar ve Çocuk Mahkemeleri adlı diğer kitapları da bu dizinin kitapları arasındadır.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *