Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Dil Yanlışları

Dil Yanlışları

Ömer Asım Aksoy

İnkılap Kitabevi

Sepete Ekle

Düşünme, duyma, düşleme yeteneklerimizin geniş boyutlar kazanmasına yardım ettiği için seçkilere (antolojilere) hep başarılı yazılardan örnek alınır. Kötü yazılar da -sakınmamız gereken nesnelerle yüklü olmaları dolayısıyla -bizi olumlu sonuçlara ulaştırmada, başarılı yazılardan geri kalmaz. Yani yazılacak biçimi bilmek kadar yazılmayacak biçimi bilmek de önemlidir. Bu nedenle başarısız, kötü, yanlış yazılardan oluşan seçkiler ortaya koymak da bir dil ve yazım hizmetidir. Bu yapıt böyle bir amaç gütmektedir. Dil Yanlışları, ilkin 1980de Atatürkün Türk Dil Kurumunca basılmıştı. Elinizdeki kitapta ise eleştirilen sözler 2000i aştı. Daha önce iki bölümden oluşan kitaba bir Özel Bölümde eklendi.
YAZAR HAKKINDA
ÖMER ASIM AKSOY, Gaziantepli ve 1898 doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Gaziantepte, yüksek öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesinde bitirdi. Savcılık, avukatlık, edebiyat öğretmenliği, Öğretmenler Derneği ve Halkevi Başkanlığı, özel okul müdürlüğü, gazetecilik gibi bilimsel ve toplumsal kurumlarda görevler üstlendi. Gaziantep savaşına da katıldı. 1935 -1950 yılları arasında dört dönem Gaziantep milletvekili seçildi. 1940 -1983 arasında Türk Dil Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Derleme-Tarama Kolu Başkanı, Genel Yazman ve Türk Dili Dergisi Sorumlu Müdürü olarak kırk üç yıl yoğun çalışma sürdürdü. Dilimizi özelleştirme akımının ileri gelenlerinden olan Aksoy, Edebiyat Dersleri, Gaziantep Ağzı (3 cilt), Hasırcıoğlu, Mütercim Asım, Şeyh Ahmet ve Nazmül-leal, Hasan Ayni ve Nazmül Cevahir, Öz Türkçe Dersleri, En Gerekli Sözcükler, Dil Üzerine, Derleme Sözlüğü (12 cilt), Tarama Sözlüğü (8 cilt), Atatürk ve Dil Devrimi, Gelişen ve Özleşen Dilimiz, Özleştirme Durdurulamaz, Dil Gerçeği, Dil Yanlışları, Ana Yazım Kılavuzu gibi -sayıları birkaç düzineyi bulan- yapıtlarıyla, gazete ve dergilerde çıkan bilimsel yazıları ve eleştirileriyle haklı bir ün kazandı.
Türk Dili ve Edebiyatı konularındaki değerli çalışmalarından dolayı, Gaziantep Üniversitesi kendisine fahri doktor unvanı verdi.
YAZARIN DİĞER KİTAPLARI
Atasözleri Sözlüğü, Deyimler Sözlüğü
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *