Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Efsaneler ve Gerçekler

Efsaneler ve Gerçekler

İsenbike Togan - Taner Timur - Suraiya Faroqhi - Sencer Divitçioğlu - Mehmet Ali Kılıçbay - İlber Ortaylı - Ahmet Yaşar Ocak -

İmge Kitabevi

Sepete Ekle

Bu kitap, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Topluluğu ile İmge Kitabevi Yayınlarının birlikte düzenlediği panelde sunulan bildiri metinlerini bir araya getiriyor.

Bu metinlerde Osmanlı Devletinin kuruluş efsaneleri ile genel olarak devletlerin kuruluş efsanelerinin üretilme gerekçeleri, dayandıkları ideolojik/kültürel art alan ve üzerinde yükseldikleri gerçeklikler ele alınıp, sorgulanıyor. Bu sorgulama aynı zamanda Osmanlı tarihi çalışmalarında, ampirik ve kuramsal tarih araştırmaları adına, toplumbilim, siyaset bilimi, antropoloji, arkeoloji, nümizmatik ve toponimi gibi alanlar ve disiplinlerden ne kadar yararlanılabildiğini de ortaya koyuyor. Her biri kendi alanında seçkin isimler olan Ahmet Yaşar Ocak, İlber Ortaylı, İsenbike Togan, Mehmet Ali Kılıçbay, Sencer Divitçioğlu, Suraiya Faroqhi ve Taner Timur, bu bağlamda bir yandan kendi yorum ve değerlendirmelerini ortaya koyarlarken, diğer yandan bilimsel tarih kültürümüze katkıda bulunuyorlar.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *