Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Elif ile Mahmut

Elif ile Mahmut

Adnan Binyazar

Turkuvaz Kitap

Sepete Ekle

Bir gün, kitaplar arasından Elif ile Yaralı Mahmutu
seçtim. Birbirine yapışmış gözkapaklarını güçlükle kaldırarak, Güzel bir
hikâyedir bu, dedi, onu dün gece ben de okudum, öyle hoştu ki, bitirmeden
uyuyamadım.
Yakın zamana kadar, akşamları köy odalarında anlatılan halk hikayeleri, çağdaş bir yorum ve dille, ülkemizin tanınmış yazarlarınca yeniden kaleme alındı. Halk Hikayeleri adı verilen bu dizide, okur düşlerinin kapılarını aralamakla kalmıyor; sevinciyle, hüznüyle geçmişin duygu dünyasında da dolaşıyor.
Dizinin ilk kitabı Elif ile Mahmut, iki sevdalının başından geçen, Doğu Anadolunun uçsuz bucaksız köylerinde bile anlatılan bir hikaye. Üstelik Adnan Binyazarın kaleminden ve sonu iyi biten hikayelerden. Bu yüzden de ne Kerem ile Aslının
hikayesine, ne de Ferhat ile Şirinin hikayesine benziyor.
Yine dağlar aştılar, ırmaklar geçtiler, ovalarda at koşturdular, sonunda Gence uzaktan göründü. Kentin ortasındaki büyük yapı Elifin sarayı olmalıydı. Mahmutun kalbi sevinçten kuş olmuş uçuyordu. Kafası sorudan soruya atlıyordu: Elifle nasıl karşılaşacaktı? Kız onu tanıyacak mıydı? Sen kimin neyisin? deyip kapıdan kovarsa ne yapardı?..
Anlatı geleneğinin yaygın olduğu Azerbaycandan Anadoluya kadar da yayılmış Elif ile Mahmut hikayesi.İnsanlar sevdaları uğruna her şeyi göze alırlar bu hikayede. Ayrıca, olaylar boyunca insan, kafasını ve becerilerini kullanarak her engeli aşıyor, kendini her darlıktan kurtarıyor.
Merkez Kitaplar tarafından şubat ayından itibaren başlayan ve Halk Hikayeleri adı verilen bu dizinin diğer kitabı da Sennur Sezer imzalı Şahmaran. Önümüzdeki aylarda dizinin devamı da gelecek.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *