Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Feminizm ve Sosyalizm

Feminizm ve Sosyalizm

Anja Meulenbelt

Yazın Yayıncılık

Sepete Ekle

Sol teorisyenlerin kadın sorunu ile uğraşmak istememelerinin bir nedeni genelde erkeklerin kadınların sorunlarıyla yüzleşmek istememelerinin bir sonucu... bunu yaptıkları anda, kendilerinin de kadınların ezilmesinden ne kadar yararlandıklarını ve bunu değiştirmek için neler yapmaları gerektiğini de sorgulamak zorunda kalırlar.
Sorunumuz birazcık feminizm birazcık sosyalizmden oluşan bir uzlaşma bulmak değildir. Sorun, kapitalizm ve ataerkilliğin hangi biçimlerde birbirlerini güçlendirdiklerini, kökenlerinin ne denli içiçe olduğunu çözümlemektir... Şu iki slogan arasında herhangi bir seçim sözkonusu değildir: Erkeklerin hakimiyetine son ve kapitalizme son! Sendikalar kadın üyelerinin sayısını artırmak istiyorlarsa, onların özel sorunlarına daha fazla önem vermelidirler. Sendika liderleri, eşleri evde çocuklarla otururken, her akşam toplantı yapmayı doğal karşıladıkları sürece, daha çok işimiz var demektir... sendikalar için kadın grupları olarak örgütlenmeliyiz.
Politik partilerde feminist-sosyalist perspektifli çalışan kadınlar... kadın sorununun parti programında en ilerici biçimde formüle edilmesi (ile yetinmemelidir)... bu programı hayata geçirebilmek için parti içinde çok sayıda kadının örgütlü olması gerekir.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *