Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Gözbebeğim İstanbul

Gözbebeğim İstanbul

Refik Durbaş

Boyut Yayın Grubu

Sepete Ekle

Kent sevdalıları için doyumsuz bir şölen Gözbebeğim dizisi. Her defasında ayrı bir heyecanla sayfalarını çevirmek, eski bir sevgiliyi anımsar gibi fotoğraflara gömülmek için... Ya da yaşadığı, kenti her defasında yeniden keşfetmeyi aklından geçirecek kadar gezgin ruhlular için.


Bu kitap İstanbul'u sindire sindire görmeniz, gezmeniz için... İstanbul'un bugününe ve yakın geçmişine görsel bir yolculuk... Şiir tadında bilgileri, söylenceleriyle...BASINDAN:


Hürriyet Gazetesi

Doğan Hızlanın 19 Temmuz 2005 Salı tarihli, Gözbebeğim İstanbul kitabıyla ilgili köşe yazısıBir şair ve bir fotoğrafçı ile İstanbul turu yapmak

OKURLARIM anımsayacaktır. Bir şehri iyi bir şairin, edebiyatçının ya da iyi bir fotoğrafçının eşliğinde gezmelerini salık veririm.

Sıradan rehberler (guide) bana çok soğuk gelir, adeta o kentin ruhu yok edilmiştir onların sayfalarında.

Boyut Kitapları'nın yeni Gözbebeğim adlı dizisinin ilk kitabını okurken, bu yorumumda gerçeklik payının yüksekliğini fark ettim.

Gözbebeğim dizisinin ilk iki kitabını okudum, gördüm. Bu dizi, Pera, Antalya, Ege ile devam edecek. Değişik yazarlar metni yazacak, iyi fotoğrafçıların da çalışmaları görselliği sağlayacak.

Gözbebeğim İstanbul'un kapağında iki tanınmış ad yazılı:

Yazı/şiir: Refik Durbaş, fotoğraflar: Şemsi Güner.

Bülent Özükan'ın sunuş yazısı, dizinin niteliği konusunda ön bilgi içeriyor:

‘Kent sevdalıları için doyumsuz bir görsel şölen ‘gözbebeğimiz' dizisi. Her defasında ayrı bir heyecanla sayfaları çevirmek, eski bir sevgiliyi anımsar gibi fotoğraflara gömülmek için. Ya da yaşadığı, sevdiği kenti her defasında yeniden keşfetmeyi aklından geçirecek kadar gezgin ruhlular için.'

* * *

REFİK DURBAŞ, İstanbul duyarlığının en ince ayrıntılarını duyumsayıp iyi şiire dökebilecek bir şair. Örneklerini bu kitapta veriyor.

Şemsi Güner'in İstanbul fotoğraflarıyla birlikte, bildiğinizi, gezdiğinizi, gördüğünüzü sandığınız şehri yeniden keşfedebilirsiniz. Sanatçının yüceliği benim için bu noktada düğümlenir.

Kitabın ilk şiiri Gamzesi İstanbul'un'dan birkaç dize:
‘Rüzgárın sûretinde Refik

suyun aynasında Durbaş

rüzgárın ve suyun sûretinde İstanbul'

‘Dünyanın bütün rüzgárları/Taksim'de buluşur' diyor Refik Durbaş.

İstanbul'un semtlerini gezerken, hepsinin kendine özgü bir çekiciliği, ruh dünyasına çağıran kutsallığı vardır.

Eyüp Sultan'ın güvercinleri şiirini okurken, güvercinleri, güvercine yem veren kadını da gözden kaçırmayın, ikisi birlikte müthiş bir İstanbul simgesini oluşturuyor.

İstanbul'un çok yazılmış tarihini okuyarak bu şehrin tadına varılmaz, bence şehirleri en tedirgin eden didaktik bilgilerdir.

Oysa binaların ardındaki hayatlar, insanlar, tarih içinde kutsal ve sıradan kişiler. Hepsi bir şehrin kanavasını yaratırlar.

Hayal deryasında Kızkulesi, görüntü ile şiirin birlikteliğinin İstanbul'a ne kadar yakıştığını gösteriyor.


* * *


GÖZBEBEĞİM dizisi, yaşadığımız memleketi yeniden, başka biçimde yaşatacak. Hayal dünyamızı genişleterek.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *