Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Gülünesi Aşklar

Gülünesi Aşklar

Milan Kundera

Ayrıntı Yayınları

Kunderanın tüm yaptıları arasında en çok keyif ve zevkle yazmış olduğunu söylediği Gülünesi Aşklarda, yazarın daha sonraki romanlarında geliştireceği temaların çekirdeğini ve bu temalrın işlenişindeki özgün ve yenilikçi anlatım tekniklerini bulmak mümkün. Yazılması on yıllık bir süreyi kapsayan bu kitabın, gerek içerik, gerekse biçim açısından oldukça değişik bir öz taşıdığı söylenebilir.
Cinsellik, erotizm ve Don Juanlık kavramlarının temel bir eksen oluşturduğu tüm bu öykülerde, Kundera, o eşsiz kara mizahı ve ironisiyle, kişilerin kimlik sorunlarını, oyun gibi başlayıp birden ciddiye dönüşen cinsel yanılsamalarını, gerçekte trajik bir tutsaklıktan başka bir şey olamayan erotik güç tutkularını işliyor.
Cinsellik ve erotizm konusundaki saplantılar, poligam eğilimler ve onun yarattığı tüketim ruhu; cinsel ilişkinin üzeri tüllerle örtülü bir savaş olduğu yaklaşımı; yaşlanma, ölüm ve çürüme fobisi. Ancak tüm sinizmine karşın, anlatımına yine o sevimli ironiyi ve sağlam gözlemciliğini büyük bir rahatlıkla yedirebiliyor. Sonuçta, katılıp katılmamak bir yana, asla gözardı edilemeyecek yargılarla yüklü ve etkileyici bir üsluba sahip öyküler, yeni duyarlılıklara kapı açıyor.
Burak Eldem / Çerçeve
Kunderanın öykülerinde erkekler erotik güç tutkusuyla kadınları kovalar dururlar. Evli, bekâr, yaşlı, genç adamlar, sosyal sıkıntılara göğüs gerip, zaman yitimini, ekonomik sıkıntıları kabullenip kadınları tavlamaya kalkarlar. Kundera, onların bu maratonboyunca karşılaştıkları -evrensel sorunları- çok güzel yansıtır. Gülünesi Aşklarda anlatım gücü estetik düzeyin yüceliği yanında bu evrensel olgunun başarıyla -ve mizahla- yansıtılması bahis konusudur ve Türkiyede bile bu kadar çok basılıp satılmasının nedenleri arasında bu da yer alır.
Selçuk Erez / Cumhuriyet Dergi

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *