Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Güneşli Rüzgârı Nâzım`ın - Vera Tulyakova Anlatıyor

Güneşli Rüzgârı Nâzım`ın - Vera Tulyakova Anlatıyor

Refik Durbaş

Daktylos

Sepete Ekle

Nâzım Hikmet üzerine yazılmış onca metin arasında, Durbaşın yazdıkları, ustaya yazılan özlem dolu, eleştirel, yer yer hırçın, yer yer sevecen ve onu anlamanın gizli formüllerini barındıran kişisel mektuplar olarak okunmalı ve Nâzım Hikmet literatüründe istisnai yerini almalı.
Türk şiirinde toplumcu geleneğin önemli şairlerinden pek azı, edebiyat tarihine yönelik kurumsal bir yaklaşım geliştirmiş, tarihçi kimliği ile kurumsal donanımını iç içe geçirecek bir yaratıcılığa sahip olmuştur. Refik Durbaş külliyatının bir başarısı da, başta Nâzım olmak üzere çok sayıda edebiyatçı üzerine çalışmalarla dolu tarihçilik çabalarından kaynaklanıyor.
Vera Tulyakova ise Nâzım Hikmetin hem şiirinde hem hayatında, çok konuşulmuş ama az bilinen bir yere sahip.
Nâzım Hikmetin son aşkı, çalışma arkadaşı, dostu ve saçları saman sarısı kirpikleri mavi dizesinin muhatabı Vera Tulyakova ile Refik Durbaşın yaptığı uzun konuşma, bu yere şiirsel ve kişisel olarak bakılmamış pencerelerden bakıyor.
Vera Tulyakova, çeşitli biçimlerde anılarını yayımlamış olsa da, Nâzıma verdiği sözü tutmak için İstanbula ilk gelişinin heyecanı ile Refik Durbaşın sorularına verdiği cevaplar özel bir önem taşıyor. Veranın samimi, hazırlıksız ve hâlâ aşık yüzünü, Vera mitolojilerinden en uzak, Nâzımın Verasına en yakın Verayı anlatıyor.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *