Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Ham Güç: Petrol Politikaları ve Pazarı

Ham Güç: Petrol Politikaları ve Pazarı

Oystein Noreng

Elips Kitap

Sepete Ekle

Petrol. Yüzyıllardır dünya politikasını şekillendiren, savaşlara yol açan, haritaların tekrar tekrar çizilmesine neden olan kara büyü. Petrolün, yerin altında dururken de çıkarıldıktan sonra da siyaseti yönlendirici etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı çalışmalardan birisi olan Ham Güç: Petrol Politikaları ve Pazarı , kapsayıcı bir perspektif ürünü..
Batılı petrol ithalatçıları için yönetimdeki bir kişi ya da aileyle muhatap olup onu yoldan çıkarmak veya yönlendirmek, ulusal çıkarları savunan daha karmaşık temsili kurumlarla ilişki içinde olmaktan çok daha avantajlı olmuştur. Batılı güçlerin petrol ihraç eden ülkelerde demokrasiyi desteklememelerinin, aksine kendi petrol çıkarlarını her tehdit ettiğinde demokrasiye aktif olarak muhalefet etmelerinin nedeni budur.
Gelişmiş kapitalist ekonomilerde organize olmuş ekonomi çevreleri, devleti kendi politik amaçları için kullanır. Orta Doğu petrol ihracatçısı ülkelerde devlet, özel sektörü kendi politik amaçları doğrultusunda kullanır. Bu rantiye ekonomilerinin temel unsurudur...
.Sadece Suudi monarşisinin ayakta kalabilmesi değil, mevcut petrol ve silah alım politikalarının sürekliliği ABDnin daha fazla çıkarınadır. ABD için, Suudi Arabistanın demokrasi ve insan hakları konularındaki geçmişini görmezden gelmek, düşük petrol fiyatları ve büyük silah satışları için ödenen çok mütevazı bir bedeldir.
1990lar boyunca Hazar bölgesindeki ve Orta Asyadaki petrol, ABD politikasında önemli bir rol oynamıştır. ABDnin kazanacakları sadece bölge petrol ve gazına erişim değil aynı zamanda ticari ve politik konumdur. Eylül 2001 saldırılarının ardından Afganistan aleyhine sürdürülen kampanya ilk olarak ABDnin Orta Asyada, Özbekistandaki askeri varlığına imkân vermiştir. Orta Asya petrolü ve doğal gazı ABDyi Afganistanda bir pozisyon almaya yönlendirmiştir.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *