Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Hayır Demek Yetmez! (Alkol Sigara ve Uyuşturucular)

Hayır Demek Yetmez! (Alkol Sigara ve Uyuşturucular)

Robert Schwebel

Optimist Yayınları

Sepete Ekle

Uyuşturucu konusunda akıllı kararlar alması için çocuklara yardım etmek gerekir.
Yorumlar Yorumunuzu Ekleyin
Yazan : Editör 18.04.2005 16:03:00
UYUŞTURUCU KONUSUNDA AKILLI KARARLAR ALMASI İÇİN ÇOCUKLARA YARDIM ETMEK GEREKİR
Narkotik polis tonlarca uyuşturucu ele geçiriyor, bunun ticaretini yapanları yakalıyor. Bu konuda uluslararası operasyon ve çalışmalar yürütülüyor. Sinemalarda, televizyonlarda uyuşturucunun insanı ne kadar korkunç durumlara sokabileceğini gösteren filmler oynuyor. Gene de bu bela pençesini geçirecek gençler bulabiliyor.
Evlat acısı, edep yeri yarası gibidir. Kimseye açıp gösteremezsin. İçini yakar, kavurur, göçertir. Çocuğun uyuşturucu kullanmaya başlaması, böyle bir yaradır.
Bu kâbus karşısında ne yapmalı? HAYIR DEMEK YETMEZ! bu konuda hazırlanmış bir kılavuz. OPTİMİST'in özgür düşünen, kendine güvenli, kişilikli çocuklar yetiştirmeye yardımcı olacak 'Çocuk ve Gelişim' dizisinin bu ilk kitabı çok deneyimli bir uzman tarafından kaleme alınmış. Yazar Dr. Robert Schwebel yirmi beş yıldır alkol, tütün ve diğer uyuşturucuların önlenmesi ve tedavisinde çalışan, bu konuda kamu politikalarının oluşturulmasında aktif rol oynamış bir psikolog.
Kitabın önsözünü kaleme alan ünlü çocuk yetiştirme uzmanı Dr. Benjamin Spock, ergenlik çağındakilerin yetişkinlere kıyasla uyuşturucu kullanmaya daha kolay başlamasının ciddi bir sorun olduğunu belirtiyor. Spock'a göre, gençlerin mucizevi bir şekilde bağımlı olmayacaklarını sanmaları durumun vahameti artırıyor. Ancak hepsinden de büyük bir sorun var: '..gençlerin ebeveynlerinin fikirleriyle dalga geçmeleri, asıl gerçeği arkadaşlarının bildiğine ve söylediğine inanmaları ve anne babadan bağımsız olma istekleri...'
Derin bir yaranız varsa, ne yaparsınız? Yok sayamazsınız; kanamakta ve maddi-manevi açılardan acıtmaktadır. Bıçakla kesip atamazsınız; size ait bir uzvu koparıp atmak mümkün müdür? Bağırıp çağırmakla da yara iyileşmez. Yaralar ancak uzun soluklu, sabırlı, itinalı bir yara bakım ve tedavi süreci sonucunda iyileşirler. HAYIR DEMEK YETMEZ! bunun sınanmış ve etkili yöntemlerini öneriyor.
Bebeğimizin parmaklarını elektrik prizine sokmaması için önlem alırız. Yavrularımızı, geleceğimizi uyuşturucuya kaptırmamak için neler yapabiliriz? En önemlisi sevgi dolu bir ortamda büyümelerini, özgüvene sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Hem Dr. Schwebel hem de Dr. Spock dönüp dönüp bunun altını çiziyorlar. Kitap ise, ebeveynlere bu tür yaraları erkenden önleyecek faaliyet ve yöntemleri de öneriyor.
(Tanıtım bülteninden)