Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Hırsızın Günlüğü

Hırsızın Günlüğü

Jean Genet

Ayrıntı Yayınları

Sepete Ekle

Jean Genet. Çocukluğunda piç ve öksüz. Büyüdüğünde hırsız, eşcinsel ve yazar. Babasının kim olduğu belli değildir. Annesi ise onu doğar doğmaz terk etti. Küçüklüğünü geçirdiği yetimhaneden 10 yaşında kaçtı. Tıpkı daha sonra yeleştirildiği her yerden ve katıldığı sömürge birliklerinden kaçtığı gibi... Hayatını Avrupanın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık gibi suçlar işleyerek sürdürdü. Sık sık hapse girdi. Fransadaki hırsızlık suçundan onuncu kez yargılanması sonucu müebbet hapse mahkûm edildi. Yazdığı ilk roman André Gide, Jean Cocteau ve Jean-Paul Sartre gibi ünlü yazarların dikkatini çekince, bu yazarların cumhurbaşkanına verdikleri dilekçeyle cezası affedildi. Fransadaki toplumsal hareketlerden Filistin mücadelesine, Amerikadaki Kara Panterler hareketine kadar çok sayıda mücadeleye, anarşizan bir tavırla destek verdi.
Yaşamın en ücra köşelerine, hırsızların, fahişelerin, eşcinsellerin, pezevenklerin dünyasına son derece şiirsel bir dille, derin ve incelikli ruhsal çözümlemelerle nüfuz eden Hırsızın Günlüğü, aynı zamanda otobiyografik öğelere rastlanılan bir yapıttır. Erkek egemen toplumun iktidarına, söylemlerine ve davranış kodlarına hem karşıdan meydan okumuş, hem de bu iktidarın erkek ve polis nitelikleriyle özdeşleşmenin küçültücü hazzını yaşamış olan Genet, kendi deyimiyle korkak, hain, hırsız ve eşcinseldir. O, aşağılanmanın en üst mertebesinde bir aziz gibi dolanırken, tamamne dışında kaldığı bizim dünyamıza tuttuğu aynda, ahlakdışılığın, ihanetin, şiddetin imgelerini bir geçit töreni görkemi içinde seyrettirir.
Yeraltında yaşayan toplum dışı bu serserinin hayatı, birçok insanın dokunmaya bile cesaret edemediği kimi değerlere hayatın içinden yapılan bir saldırıdır. Bu hayat Hırsızın Günlüğünde bir şiire, fakat vahşi bir şiire dönüşmüştür. Hırsızın Günlüğü, yanıbaşımızda duran ve görmezden gelinen bir dünyanın içerden betimlenişidir.
Yaradışının estetğiyle tanışmak için...
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *