Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

İktisadı Değiştirmek - Neoklasik İktisada Eleştirel Bir Yaklaşım

İktisadı Değiştirmek - Neoklasik İktisada Eleştirel Bir Yaklaşım

Gökmen Tarık Acar

İletişim Yayınları

Sepete Ekle

İktisatta temel ve hâkim yaklaşım durumundaki 'neoklasik iktisat', ortaya çıktığı andan itibaren kapitalizmin mütemmim cüzü olarak, sistemi tekrar ve tekrar üretiyor. 'Görünmez bir el'in her zaman doğal düzeni sağladığı, piyasaları dengeye getireceği, bireysel çıkarlarını gözeten insanların toplumun refahını da sağlayacağı, fiyat mekanizmasının düzgün işlediği fikri, öteden beri iktisatçıların analizlerine temel oluşturuyor. Oysa iktisadı, çok da gerçekliği olmayan salt matematik veriler üzerinden algılayan, fizik gibi doğa bilimleriyle eş tutan bu anlayış, dünya üzerindeki milyarlarca yoksul, aç, son derece geri koşullarda yaşayan insanı açıklamanın çok uzağında.
2000'lerin başında Fransada bir grup iktisat öğrencisinin yayımladığı bir bildiriyle başlayan 'Post Otistik İktisat' anlayışının yarattığı dalgayla ortaya çıkan, neoklasik iktisadın bu 'hastalıklı' haline getirilen eleştiriler çerçevesinde şekillenen kitap, iktisat ders kitaplarından başlayarak, hâkim düşünce sistematiğinde yeni ve matematiğe bağlı olmayan sosyal bir bakış öneriyor. İktisadın, sadece para ve matematik formülasyonlar olmadığının, neoliberalizmin doymak bilmez azgınlığına karşı başka bir iktisadın gerekliliğinin altını çiziyor.
İktisada farklı bir perspektiften bakmak, iktisatçıların yarattığı 'illüzyonları' kavramak isteyenler için olduğu kadar, iktisat öğrencileri için de önemli bir kaynak.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *