Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

İzmir 1830-1930 Unutulmuş Bir Kent mi?

İzmir 1830-1930 Unutulmuş Bir Kent mi?

Marie-Carmen Smyrnelis

İletişim Yayınları

Sepete Ekle

1922deki büyük yangın, İzmirin tarihinde önemli bir kırılma noktası oluşturur. Bu olay, 19. yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunun en ihtişamlı şehirlerinden biri sayılan İzmiri karanlık bir unutulma dönemine hapseder. Yine de, bu parlak liman şehri kendi küllerinden yeniden inşa olmayı başardı.
Elinizdeki kitap, daha çok bu yangından önceki İzmiri, yani Osmanlı İzmirini inceliyor. Tabii, İzmiri İzmir yapan kentlileri esas alarak: Müslüman halk için burası, nüfusun büyük bir kısmı Hıristiyan ya da Yahudi gayrimüslimlerden oluştuğu için gâvur İzmirdir. Avrupalılar içinse, süregelen entelektüel yaşamın yoğunluğu nedeniyle Doğunun küçük Parisi...
Bu kozmopolit yapı içinde Ortodoks ve Katolik Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar Avrupaya doğrudan açılan bu ticaret kentinde hoşgörüleri, yeniliğe açıklıkları ve sanat sevgileriyle, hep birlikte yaşadılar. Marie-Carmen Smyrnelisin derlediği ve İzmirin kozmopolit zenginliğini ortaya çıkaran bu çok yazarlı kitap, 1830-1930 yılları arasında, İzmirlilerin hikâyesini anlatıyor.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *