Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi

Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi

Peter Handke

Ayrıntı Yayınları

Sepete Ekle

Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi, Timeın Beckettden beri çağdaş yazının en büyük adı diye nitelendirdiği Handkenin en önemli yapıtlarından biridir. Bir tek sözcükle tanımlamak gerekirse, dille dünya arasındaki boşluğun romanıdır. Metin, Batı toplumlarında yaşayan uyar insanların ilişkisinin (=ilişkisizliğinin) yarattığı boşluğun özgürleştirici ve öldürücü boyutları üzerine kuruludur.
Romanı edebiyat estetiği açısından farklı kılan yan, Handkenin dile olağanüstü bir önem vererek boşluğun üslubunu yaratmış olmasıdır. Klasik romanlardaki tip yoktur... Metinde, kalecinin penaltı anında duyduğu endişenin bütün bir hayata yayılmasından duyulan tedirginlik ve dilin ilişki kurmadaki eksikliği büyük bir başarıyla işlenir.
Hankeye göre, Edebiyatın görevi toplumsal koşullandırmayı yıkmak ve kültürün insan ve doğa üstündeki baskısını kaldırmaktır. Ama edebiyatın kendisi de her zaman için kültürün bir parçasıdır ve dolayısıyla kendiiçine dönük ve kendine yeniktir. Yazmak, kendi kendini hapsetmek, kendini yaşamadan uzaklaştırmaktır ve bu da bir tür şizofrenidir aslında.
Yalnızlık, boşluk, ilişkisizlik, dilin ilişki gücü gibi temalara ilgi duyanlar; zor metinlerden hoşlananlar için vazgeçilmeyecek bir başucu kitabı...
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *