Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Kamusal Alanda Başörtülüler

Kamusal Alanda Başörtülüler

Fatma Karabıyık Barbarosoğlu - Nazife Şişman -

Timaş Yayınları

Sepete Ekle

Araştırmacı Nazife Şişmannın sosyolog Fatma Karabıyık Barbarosoğlu ile, son yirmi yıldır Türkiyede en çok tartışılan Kamusal Alanda Başörtülüler kavramı etrafında yaptığı röportajlardan oluşan eserde, herkesin bir taraftan baktığı olaylara sağlam bir duruşla her taraftan bakılarak keskin eleştiriler yapılıyor; kalıcı ve yerli çözümler öneriliyor. Kamusal alan yasakları, Cumhuriyetin kuruluş refleksinden kaynaklanıyor; laikçi/dinci kutuplaşmasından besleniyo. Laikçi zihniyetin asıl itirazı, kamusl alanda eşitlenmeye.
Bu itiraz, başörtülüler aleyhine sınıfsal ve estetik bir baskıya da dönüşüyor. Siyasilerin eşlerine, şıklık/rüküşlük notları veriliyor. Tüm bunların körüklediği kimlik krizi, başörtülüleri kararsız ve güvensiz bir duruş sahibi kılıyor. Ve bu duruş başörtülüleri, marjinallik ile herkesleşme arasında bir seçime zorluyor.
Başörtüsünün bir sorun, bir mağduriyet olarak kodlanması, başörtülü genç kızları, yasaklar üzerinden bir kimlik kurgulamalarına neden oluyor. Barbarosoğluna göre bu durum, adeta, eylemsizlikten kariyer yapmak.
Bunlar kesin eleştiriler. Ama ciddi bir tahlile dayanan eleştiri, çözümsüzlük demek değil. Kitap kendi çözüm önerisini de ortaya koyuyor: Bu soruna ancak buradan bakarak bir çözüm bulunabilir. Avrupa tecrübesi ya da Amerikanın çoğulcu politikası, bizim yaramıza merhem olamaz. Zaten kendilerine bile merhem olduğu şüpheli. Çözüm, ithal edebileceğimiz bir şey değil.
Ve kitap, buradan çözüme katkı olma iddiasında.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *