Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Karacaoğlan

Karacaoğlan

Memet Fuat

Yapı Kredi Yayınları

Sepete Ekle

Türk dilinin Anadolu da yetkin bir siir dili olarak yerlesmesine önemli katkisi olmus, Divan edebiyatinin halk edebiyatini çok etkiledigi bir dönemde, bu etkinin izlerini hiç tasimayan, benzersiz ask siirleri yazmis büyük bir halk sairi...
Anadolu insaninin gönülden benimsedigi, efsanelestirdigi, söyledigi siirlerle yetinmeyip adina siirler söyledigi bir gönül adami...
Deneme yazari- elestirmen Memet Fuat, Karacaoglanin yasamini, siirlerini ve adinin çevresindeki söylence halesini ayrintilariyla ele aliyor, irdeliyor ve Türkçe nin bu büyük sairini, çagdas bir bakisin isigi altinda sunuyor.

TADIMLIK

Yasami

Karacaoglan'in yasami üzerine, belge degeri olan yazili kaynaklarda bilgi yoktur. Kendi siirlerinden, halk söylentilerinden, kusaktan kusaga anlatilagelen menkibelerden çikarilan bilgilerin ise birbirini tutmadigi görülüyor.
Nereli oldugu bile kesinlikle anlasilamamistir. Barak Türkmenleri onu kendilerinden sayarken, Kilis'in Musabeyli bucaginda yasayan Çavuslu Türkmenleri de kendilerinden oldugunu söylerler. Bati Anadolu'da yasayan Karakeçili asiretine göre onlardandir. Mersin'in Silifke, Gülnar, Mut ilçelerinde yasayanlar kendi ilçelerinden oldugunu ileri sürerler. Gazianteplilere göre, bugün Suriye sinirlari içinde kalan Akpinar köyündendir. Kirim'da derlenen bir menkibeye bakilirsa Belgrad'lidir. Bir söylentiye göre Kozan Dagi yakinindaki Bahçe ilçesinin Varsak köyünde, baska bir söylentiye göre gene Kozan'a bagli Feke ilçesinin Gökçe köyünde dogmustur.
Siirlerinde ise söyle diyor: 'Kozan Dagi'ndan neslimiz / Ari Türkmen'dir aslimiz / Varsak'dir durak yerimiz'; 'Gögçe idi benim yerim duragim'; 'Gögçe'den çiktim çocuktum'; 'Vatanimiz Adana Maras'; 'Yaylamiz Bulgar Dagi'dir'; 'Maras illerine giden kervanci / Selam Söyle bizim il'e obaya'; 'Binboga'dir benim ilim'; 'Erzurum'dur benim ilim'; 'Mamali'da ben bir Ridvanogluyum'; 'Öz Adim Halil'dir köyümüz Hama'.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *