Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Kurtuluş ve Çanakkale Savaşlarındaki Kahraman Öğrenciler

Kurtuluş ve Çanakkale Savaşlarındaki Kahraman Öğrenciler

O. Sipahi - Ömer Faruk Reca -

Gelecek Yayınevi

Sepete Ekle

Türk Kurtuluş Savaşı, bir milletin, bağımsızlığı uğruna döktüğü kan île yazılmış büyük kahramanlık destanıdır.
Varlığına kastedilen büyük tehlike karşısında topyekûn direnen Türk milleti, çaresizlik ve imkânsızlığı millî mukavemete dönüştürmüş, bu millî mukavemet bugünkü cumhuriyeti kurdurmuştur. *„
itanın kurtuluşunda Çanakkale Savaştnın bambaşka bir yeri vardır. Özettikle mektepti genç askerler eğitimlerini yarıda bırakarak nasıt fedakârlıklar ortaya koydu? Onlara bu ruhu veren neydi, hangi güçtü? Bugünlere nereden ve nasıl gelindi? Dünün o felaket dolu olaylarından memleket nasıl kurtarıldı? Her biri bir mucize sayıtan Genç Mekteplileri unutmamak bugünün gençleri için millî bir görevdir. .
Çanakkale cephesinde şehit olan askerterin yarısına yakını mektepliydi. Gencecik yaşındaki lise ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, doktorlar, avukatlar şehit oldu.
Düşmanın 18 Mart 1915 Çanakkale saldırısı sırasında genç direnişçiler, canları pahasına mücadele ettiler. Türkiyedeki liseler bir tek mezun vermedi, daha doğrusu veremedi. Bunun anlamı şudur: Gidenler geri dönmedi. Bunlar liselilerdi.
Aynı şekilde, üniversite Öğrencileri de kendi yürekliliğiyle cephede yerlerini almıştı. Onlar da memleketleri uğruna şehit oldular. Çanakkale savaşındaki fedakârlık sadece cephede göğüs göğse çarpışmak değildi, aynı zamanda işini, aşını, eşini geride bırakma fedakârlığıydı. Okulunu yarıda bırakıp cepheye koşan mektepliler işte böyleydi.
Kurtuluş Savaşı ve Çanakkalenin gencecik yiğitleri, kahraman mekteplileri unutulmaz anıtar, duygu yüklü mektuplar ve yurtseverlik Örneği anekdotlarla bu sayfalarda ve CDde sizlerle buluşuyor.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *