Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Öteki DSP Ecevitlerin Gayri Resmi Öyküsü

Öteki DSP Ecevitlerin Gayri Resmi Öyküsü

Atilla Akar

Metis Kitap

Gazeteci Atilla Akar'ın bu araştırmasında 70'li yılların Karaoğlanı ve 80'lerin ve 90'ların dürüstlük sembolü Bülent Ecevit'i ve onun yaratıcısı DSP'yi tartışıyor. Tartışmayı ise Ecevit'in yakınında bulunmuş, DSP'nin kuruluşu ve gelişimi içinde üst düzey görevler yapmış kişilerle yapıyor.
Öteki DSP, yalnızca olayları ele almıyor; DSP'nin siyasal, sosyal ve örgütsel profilini de tartışıyor. Kitabın ekseninde ise şu soru var: Bülent Ecevit'siz bir DSP mümkün mü? Ecevitin ardından partinin geleceği ne olacak?
Kitabın ilk bölümünde Ecevit portresi ve DSP tarihçesine yer veriliyor. Eski dostlar Ecevit'i değerlendiriyor başlıklı bölümde, CHP'nin eski tüfeklerinden Orhan Birgit, Tarhan Erdem, Ertuğrul Günay, Ali Topuz'la 12 Eylül öncesi ve sonrası olaylarda Ecevit'in tutumu inceleniyor.
Ecevit'in üç havarisi başlıklı bölümde, DSP'nin ilk sözcüleri Murtaza Çelikel, Sedat Akman ve Halil Tunç'la söyleşi bulunuyor.
Başlangıcından bugüne DSP'deki parti içi muhalefetin ele alındığı sonraki bölümlerde, 1986'daki Celal Kürkoğlu'nun başını çektiği muhalefetten bireysel kopuşlara, 1996'daki Çile Çiçekleri hareketinden 2001'deki kurultayda genel başkan adayı olarak ortaya çıkan Sema Pişkinsüt'ün adaylığına kadar uzanan muhalefetin seyri izleniyor. Bu bölümde Ecevitlerle yolları ayrılan veya muhalefet odağı olan Celal Kürkoğlu, Necdet Karababa, Erdal Kesebir, Ümit Ülgen, Mehmet Karaduman, Haluk Özdalga, Mehmet Sevigen, Atilla Karaelmas, Seyfettin Gürsel, Sema Pişkinsüt, Rıdvan Budak, Uluç Gürkan'la söyleşiler yer alıyor.
Ecevit'in sağlığı ile DSP'nin profilinin incelendiği kitabın son bölümünde Ecevit'siz bir DSP'nin mümkün olup olmadığı, geleceğinin ne olacağı sorularına siyasetçiler ve uzmanlarla yanıt aranıyor.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *