Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Picasso Dâhi ve Deli

Picasso Dâhi ve Deli

Marie-Laure Bernadac - André du Bouchet -

Yapı Kredi Yayınları

Sepete Ekle

Hiçbir ressam Picasso kadar yaşadığı yüzyıla damgasını vurmayı başaramamıştır. Aramaktan ve bulmaktan asla vazgeçmeyen bir ressam, savaşa ve zorbalığa her zaman yapıtlarıyla karşı çıkmış, sanatını olağanüstü etkili bir silaha da dönüştürebilen bir siyaset adamı, zamanı kucaklayan, değiştiren bir şair, bir matador, bir boğa. Françoise Gilot şöyle diyor onun çalışmasını, üretkenliğini anımsayınca: 'Üç dört saat boyunca, gereksiz hiçbir jest yapmadan çalışabilirdi. Ona ‘bu kadar uzun süre ayakta kalmak sizi yormuyor mu' diye sormuştum bir keresinde. Başını sallayarak ‘Hayır. Çalışırken bedenimi kapının dışında bırakırım, tıpkı Müslümanların camiye girmeden ayakkabılarını çıkarması gibi. Bu durumda, beden tamamen bitkisel hayatta sürdürür varlığını, ve bu yüzden biz, ressamlar, genellikle çok uzun yaşarız.''
Evet, Picasso hâlâ yaşıyor.
TADIMLIK

25 Ekim 1881 tarihinde, Picasso İspanya'nın güneyinde, Málaga'da büyük, beyaz bir evde dünyaya geldiği anda, neredeyse gece yarısı olmak üzereydi, saat tam olarak 23.15'ti. Bu 25 Ekim günü, yıldızların ve ayın tuhaf uyuşumu gece yarısı göğünü sanki özel olarak apaydınlık kıldı, ve uykuya dalmış evlerin üstüne olağanüstü bir parıltı yaydı.

BÖLÜM I

İSPANYOL BİR ÇOCUKLUK

Picasso'nun 8 yaşında, tahta üzerine yağlıboya ile yaptığı Picador, onun bilinen en eski resmidir. Picasso yıpranmış bir halde olmasına karşın, bu eserini hayatı boyunca saklamıştır. 14 yaşında, Barselona'da, pastelle annesinin bir portresini yapar.

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *