Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Sanat Tarihi Sıradışı Bir Disiplin

Sanat Tarihi Sıradışı Bir Disiplin

Ali Akay

Yapı Kredi Yayınları

Sepete Ekle

Sosyolog, küratör Ali Akay, İstanbul'da ve Paris'te gerçekleştirdiği söyleşilerle sanat tarihinin önde gelen isimlerini bir kitapta buluşturdu. Jean Baudrillard, George Didi-Huberman, Stephen Wright ve Hubert Damish bunlardan birkaçı...
TADIMLIK

Edward Lucie-Smith: 'İngilizce yazılmış yayınlarla çağdaş sanatın tarihi rehin alındı.'
(Söyleşi: Ali Akay-Levent Çalıkoğlu)

Ali Akay: 10-11 Aralık'ta İstanbul'da Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 'San Francisco Manifestosu'nun 20. Yıldönümü' sempozyumunun ana konuşmacılarından biri oldunuz. Sempozyumda esas olarak sanat dünyasında Batı'nın hâkimiyeti tartışıldı. 'Maymunun Resim Yapma Hakkı: Sanat Tarihi Hâlâ Bir Batı Oldu-Bitti'si mi?' başlıklı ilk panelde tartışılanlar hakkındaki yorumunuzu alabilir miyim? Diğer konuşmacılar Bedri Baykam, fiahin Yenişehirlioğlu ve Carmelo Strano idi.
Edward Lucie-Smith: İnsanların yeterince odaklanmadıkları izlenimini edindim. Türkiye'nin gerek geleneksel, gerek coğrafi konumuna bakıldığında Türk sanatının Avrupa'nın tamamen dışında olduğunu söylemek çok anlamsız bence. Türk sanatıyla ilgili sorun, henüz dışarı'dan mı içeri'den mi bir sanat olduğuna karar verilmemiş olması. Açıkçası bu sadece Türkiye'ye özgü bir ikilem değil. Herkesin bildiği gibi farklı tarihleri olan ülkelerde, mesela Balkan ülkelerinin –komünist ama Rus olmayan Bulgaristan'ın, Romanya'nın vs– bir alterrnatif olarak, çok kesin hatlarla yaratılmış bir kimlik peşinde koşmadıklarını, bunun yerine Modernizmin içinde bir kimlik oluşturmaya çalıştıklarını görüyoruz. Buna karşıt olarak da mesela bir Çinli sanatçı her zaman ben bir Çinli sanatçıyım diyor.


(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *