Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Sömürgecilik Tarihi

Sömürgecilik Tarihi

Raimondo Luraghi

E Yayınları

Sepete Ekle

Sömürgecilik sorununa ve geçirmiş olduğu sürece eleştirel gözle bakmak, beş kıtanın son beş yüz yıllık tarihini gözden geçirmek, yalnız sömürenlerin değil sömürülenlerin de tarihini irdelemektedir. Daha düne kadar Batılı klasik ratihçiler için sömürü ötekine uygarlık götürme olarak gösterilmiştir. Oysa Avrupra kral ve kraliçelerin yeni güç ve iktidar alanlarına ihtiyaçları vardı.Bilinmeyende yolculuk, efsanelerde ve masallarda işitilen, hep ağız sulandıran o görkemli hazineler, altın yollar, değerli madenler için başladı. Yeni yerlerin bulunması batılı ülkelerin iştahlarını dahada kabarttı. Ve sermaye birikimi her geçen gün artan gücü ile, her sitemin dinamiğini oluşturan ve eş zamanlı olarak değerleride yok eden yıkıcı bir süreci başlattı: Uygarlıkların talanı, kültürlerin yıkımı ve soykırımı...
Geçmişten günümüze anlatılan uygarlık masallarına bugün artık kimse inanmıyor ve avcı tarafından yazılan tarihe eski kavramlarla bakmıyor. Amerika, Afrika , Asya yerlileri tüm bu tarihin nesneleri olarak kaldılar. Özne ise Batıydı.
Yeni Dünya Düzeni ve Globalleşmenin bi fetiş haline getirdiği, tek kutuplu duruma gelmiş bir dünyada geçmişi hatırlamak, bugünlere nasıl gelindiğini anlamak için elinizdeki kitap klasikleşmiş, değişen dünya koşullarındada güncelliğini koruyan önemli bir kaynaktır.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *