Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Sultan Hamid Düşerken

Sultan Hamid Düşerken

Nahid Sırrı Örik

Oğlak Yayıncılık

Sepete Ekle

Nahid Sırrı Örikin tutumu, İkinci Meşrutiyetten, İttihat ve Terakkiden, Sultan Hamidden söz açan öteki romancıların tutumlarına hiç mi hiç benzemiyor: İttihat ve Terakkinin zorbalığına karşı çıkıyorlardı o romancılar ama hiçbirinin aklından 31 Martı sevimli göstermek ya da Sultan Hamidi tutmak geçmiyordu; oysa Nahid Sırrı Örikin gönlü de, kafası da Sultan Hamidden yana.
Ne varki Balzacın kralcı oluşu toplumsal gerçekliği nesnel gelişmesi içinde vermesine nasıl engel olmamışsa Nahid Sırrının Sultan Hamidden yana olması da toplumumuzun belirli bir tarihsel kesitini bütün gerçekliğiyle yansıtmasına engel olmamış.
-Fethi Naci
Nahid Sırrı Örik, statik kuralları belirlemiş somut bir tarihsel dönemden, dinamik ve sürekli olarak değişen somut bir tarihsel döneme geçişi, Nimet'in (somut) bireysel tarihiyle temellendirir. İki meşrutiyet arası dönemde sıradan, alelade ve herhangi bir paşa kızı olan Nimet, bu devingen somut tarih içinde, akılalmaz ölçüde tutkulu ve hırslı (kocasını Abdülhamid'den sadrazamlık istemeye sevk edecek kadar) bir Balzac ya da Dostoyevski tipine dönüştürür.
-Hilmi Yavuz
Türk Edebiyatı'nda klasik roman var mı tartışmalarına kesin yanıt: Sultan Hamid Düşerken Oğlak Klasikleri dizisinde yayımlanıyor...
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *