Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Türk Siyasetinin Yapısal Analizi -1 / Kavramlar, Kuramlar, Kurumlar

Türk Siyasetinin Yapısal Analizi -1 / Kavramlar, Kuramlar, Kurumlar

Hasan Bülent Kahraman

Agora Kitaplığı

Sepete Ekle

Elinizdeki kitap Hasan Bülent Kahramanın üç cilt olarak tasarladığı ve 1908-2008 arasını kapsayan yüz yıllık Türk siyasal modernleşmesini irdelediği yapıtın ilk cildi.
Hasan Bülent Kahraman bu ciltte, siyasal modernleşmemizi oluşturan ana kavramları, kuramları ve kurumları ele alıyor. 1908i bir başlangıç noktası almakla birlikte Kahramanın çözümlemeleri, Osmanlı modernleşmesi (Tanzimat) ile başlıyor. Yapıtın ana tezine göre, Türk siyasal modernleşmesi aynı oluşumun Batıdaki örneğinden farklı bir yön izlemiştir. Batıyla sürekli bir etkileşim içinde bulunmakla birlikte kendisine ait özellikler taşıyan bu modernleşme, Kahramanın tanımlamasıyla ordu-bürokrasi-aydınlar ittifakından oluşan bir Tarihsel Blok eliyle gerçekleştirilmiştir.
1908de ve 1923te önemli açılımlarını gerçekleştiren bu bloğun karşısında, halkın ve toplumun oluşturduğu siyasal muhalefet yer almıştır. Kitabın ikinci cildi 1946/1950-1980, üçüncü cildi 1980-2010 yıllarını kapsayacak ve peşi sıra yayınlanacaktır.
Türk siyasetini ilk kez siyasal tarih olarak değil, siyaset bilimi çerçevesinde analitik bir yaklaşımla ele alan bu yapıt, yakın dönemi gerek tarihsel perspektif içinde gerekse kurucu unsurlarıyla anlamak açısından zorunlu bir okuma!
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *