Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Türkiye’de İlk Tarikat Zümreleşmeleri

Türkiye’de İlk Tarikat Zümreleşmeleri

Mehmet Rami Ayas

İz Yayıncılık

Sepete Ekle

Temel dinî tecrübenin ifadelerinden biri olan sosyolojik tezahür, sırf dinî zümreler olarak müşahede edilmektedir. Bu bakımdan, bilhassa kurucusu olan dinler sırf dinî zümreler olarak anlaşılabildiği gibi; bu ümmetler içerisinde ortaya çıkan mezhep ve tarikatler de, din sosyolojisi açısından, gözlem ve araştırma konusu olmaktadır.
Türkiye'de çeşitli dinî zümreleşmelerle, varlığını sürdüren zümreleri de ele almak bakımından, onların kaynaklarına inmek ve Anadolu'da ilk ortaya çıkan dinî zümreleşmeleri bilmek, özellikle önemlidir. Bunun için, elinizdeki kitabın yazarı, Anadolu'daki ilk dinî-tasavvufî zümreleşmeleri araştırma konusu olarak seçmek istemiştir.
Bir din sosyolojisi uzmanı olan yazar, söz konusu bilimsel alan ile araştırmada uygulanan dinî tecrübe öğretisini kısaca ele aldıktan sonra, Türkiye'de sözü geçen zümreleşmelerin sosyolojik zeminini teşkil eden olaylar ve yeni bir toplum çevresi teşekkülünü, görülen ilk dinî-tasavvufî zümreleri, özellikle başlangıcı itibariyle buradaki topluluklarla bağlı zümreleşmeleri belirtmeğe yönelmektedir.
Bu kitap ayrıca Türkiye'de din sosyolojisi alanında yapılan ilk doktora tezi olma özelliğini taşımaktadır.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *