Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-II - 1931-1938 - Tek Partili Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-II - 1931-1938 - Tek Partili Cumhuriyet

Mahmut Goloğlu

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sepete Ekle

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi dizisinin ikinci kitabı Tek Partili Cumhuriyet, ilk kitap Devrimler ve Tepkilerinin bittiği yerden Atatürkün ölümüne dek olan dönemi kapsıyor.
Türkiyeye tek parti yönetiminin damgasını vurduğu 1931-1938 arasında, Cumhuriyetin ilk yedi yılında yoğunlaşan devrimlerin ivmesiyle kaydedilen gelişmelere odaklanıyor:
Ülke içinde, büyük ekonomik buhranın yansımaları sonucunda kurumsallaşan devletçilik ilkesi, tarih ve dil devrimleri, Soyadı Kanunu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, ölçü ve takvim devrimi, Hatayın anavatana katılış sürecinin başlaması...
Uluslararası arenada Türkiyenin Milletler Cemiyetine davet edilişi, Avrupada Almanya lehine hızla değişen politik dengelere karşı Balkan Paktının Türkiyenin önderliğinde kuruluşu, Lozanda tam çözülemeden kalan Boğazlar sorununun Montreuxde nihai çözüme ulaştırılması ve Balkan Paktının doğudaki karşılığı olan Sadabad Paktı...
Tek Partili Cumhuriyet, yakın tarihimizin parça parça hatırladığımız olaylarını yeniden bir bütün olarak görmek, bu döneme ait bilgi edinmek ya da bilgi tazelemek isteyenler için.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *