Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Yunan Mitleri

Yunan Mitleri

Immanuel Kant

Say Yayınları

Sepete Ekle

Şair ve sıra dışı eleştirmen Robert Graves, Yunan Mitleri de Antik Yunanlıların tapındığı önemli tanrı ve kahramanların hikâyelerini anlatıyor ve artık Yunan mitolojisinin içerik olarak, ancak çağdaş seçim karikatürleri kadar gizemli kaldığını gösteriyor bize. Kitap, 200e yakın bölüm, yaratılış mitleri, Olympos tanrılarının doğum ve yaşam öyküleri, Theseus, Oidipus ve Herakles dönemleri, Argonautların yolculuğu, Troya hikâyesi ve daha nice hikâyeyi kapsıyor.
Kitapta, mitlerin bölük pörçük unsurları, ahenkli bir üslupla bir araya getiriliyor. Böylelikle, mitlerin dini ve tarihi anlamları belirgin bir şekilde su yüzüne çıkıyor. Neredeyse eksiksiz düzenlenmiş referanslar ise, kitabı hem sıradan okur, hem de araştırmacılar için değerli, vazgeçilmez bir kaynak kılıyor. Her mitin sonundaki açıklamalar, klasik versiyonları, günümüzün arkeolojik ve antropolojik bilgileri ışığında yorumlamayı sağlıyor. Graves, Yunan Mitleri de, engin bilgisi ve etkili diliyle, Ezra Pound dahil, hiçbir şairin ulaşamayacağı bir Akdeniz kültürü ziyafeti sunuyor okura. Pek çok bilinen ya da tartışmalı miti, özgün bir şekilde dillendirip, ilgi çekici hale getiriyor. Bundan ötürüdür ki, Yunan Mitleri, salt kültürel arkeoloji tarihi olmaktan kurtuluyor... En şüpheli sonuçları dahi, kıvrak zekâ ve kavrayışı sayesinde, kabul edilebilir kılıyor çünkü... Mitler aracılığıyla psikolojiyi değil, tarihi anlatıyor; mitlerin, anlatıla anlatıla spiritüel hale gelen, dinle bağdaştırılan hakiki hadiseler olduğunu ileri sürüyor ki, bu bile, tek başına, üzerine dikkatle eğilmeyi gerektirmektedir.
Olağanüstü ve bilgilendirici bir çağdaş yorum.
B-O-T Editöryel Eleştiri Komisyonu
Robert Graves, 1895 e Wimbledonda doğdu. Orta sınıf ekonomisi ve düşüncesinin hakim olduğu bir çevrede yetişti. 20 yaşında savaşa katıldı; son derece kararlı ve cesur olmasına rağmen, savaş sonrasında, karşılaştığı hakikatten ötürü olsa gerek, düşüncelerini gözden geçirme ihtiyacı duydu. Batı kültürüne ilişkin bir eleştiri geliştirdi zamanla... Yunan Mitleri, işte bu eleştirinin ilk ayağıdır. İkinci ayağı ise, batı değerlerinin irdelendiği Yahudi Mitleri< adlı çalışmasıdır.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *